Miranın kitaplığından: Memo ve Ay, Burun, İlk ingilizce Kelimelerim

Miranın kitaplığına devam edelim,

 

Bu sefer aldığım kitapları birazda kendim için aldım diyebilirm. Hem hikayeleri daha çokta çizimlerine hasta oldum.

Burun : Yekta Kopan Yazmış, Alex Paloyo çizmiş. Burnu kaybolan Ali’ nin burnunu bulana kadar birçok kişiye sorması ve aldığı cevaplarla evin birçok köşesinde araması ve sonunda bulması hikayesi var. Bu hikaye birazda Dostoyevskinin Burun hikayesini andırıyor bana. Ama çok yalın ve güzel bir anlatımla yazılmış. Benim asıl vurgulamak istediğim bu kitapta resimler. Alex kardeşimizin hayal gücüne hayran kalmamak elde değil. Resimlerdeki tasvirler, olağanın dışında vurgular çocukların hatta bizim bile zihnimizi yaratıcılığımızı artırır. Her resim ayrıca dikkatli bakıldığında bir sürü detayla ve sürprizlerle dolu. Kuzucukta bende elimizden bırakamıyoruz. Alex Paloyonun diğer çizimlerini görmek isterseniz

 

http://alexpelayo.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

alex paloyo nun başka çizimleri:

 

 

 

 

 

Memo ve Ay: Alice Brière-Haquet’nin yazmış, Celia Chauffrey çizmiş. O kadar sıcak bir hikaye ve okadar güzel çizimlerki,  belkide anneyle alakalı olduğu içinmidir bilmem çok duygulu bir kitap. Hem hikayesi hem çizimleri insanı çok etkiliyor. Memo ufak tefek bir oğlancık. Tüm isteği annesine onun kadar güzel bir hediye verebilmek: Gökteki Ay’ı. Ama, Ay öyle yüksekte ki… O halde bizim Memo kimden yardım isteyecek? Üstelik karşılığında hepsine Ay’dan bir parça verecek… Ama ya annesine kalmazsa, küçük Memo ne yapacak? Çizimler yine sıradışı bir dünya gösteriyor. O kadar güzel renk tonlamaları, gerçek üstü abartı bir anlatım, tasfirler, her resim bir tablo gibi geliyo bana. Bu sıralarda Kuzucukla yatmadan önce en sık okuduğumuz kitaplardan biri. “Değilmiki herkesi annesi bir tane, gökteki ay tam ona göre bir hediye”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk İngilizce kelimelerim (Bul Oyna Öğren): Yavaştan ingilicce ye girdiğimiz şu dönemde çok eğlenceli bulduğum aktivite dolu bir kitap. Kitabta oyuncak rafından taşıtlara, mutfaktan inşaat alanına, müzik aletlerinden rakamlara 21 farklı konusu var. Her konunun olduğu sayfalarda, o sayfalarda bulunanan nesnelerin Türkçe ve İngilizce isimlerine yer verilmiş. Önce nesneyi çocuğunuza tanıtıyor, sonra da sayfada o nesneyi arıyorsunuz. Çizim yerine fotoğraf olması da daha iyi bence. Bebişinizle beraber keyifli vakit geçireceğiniz bir kitap.

 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir