dinacoylayy yankamoldee

 

Minik kuzucum kaç gündür yollardaki bilbordlardaki dinazorları gördükçe “anne ben dinacoylayı çok çeviyom” deyip duruyodu. Bende sonunda onu Ankamall e yeni gelen ” Dinazorlara Yolculuk” sergisine götürmeye karar verdim. Bu sergi taaa Londralardan “Natural History Museum” lardan ayağımıza gelmiş kuzuda bu kadar istemişken gitmemek olmaz. Her gittiğimde mutlaka Londrada tüm müzelere giderim. Natural History Museum olanağı olupta Londraya gidenlerin bebişleriyle birlikte gezmeleri gereken müzelerin başında geliyor. Sadece dinazorlar değil tüm doğa tarihiyle ilgili siz bile 30 a gelmişsiniz ” vay bee böleymiş” diyip ağzınız açık gezersiniz. Müzeleri gezerken ufacık anaokulundaki bebelerin bu müzelerde ders görmelerine çok imrenmiştim. Müze kültürümüzün az olduğu bir ülkeden gelen biz böle ağzı bi şekilde ” ayy ne güzeel diye” bakakalmıştık. Londradaki sanat, bilim vetarih müzeleri üzerine yazılacak çok şey var tabi burda anlat anlat bitmez.

 

 

Kuzu doğduktan sonra Londraya gitmek daha kısmet olmadı. Hazır dino larda gelmiş bizde hoşgeldine gittik. Ankamall ün giriş katına koymuşlar. Çok çeşit göremiyosunuz ama fena değil.  Dinazor iskeletleri, fosilleri ve yumurtalarını görebiliyorsunuz. Trex başta olmak üzere 7-8 çeşit dinazor var. Ücreti 15 TL. Biz ilk girdik, baya yoğun ses var bide karanlık ortam, dinazorlarda hareketli olunca bizim kuzu baştan bi korktu. Onların oyuncak olduğunu anlatmak için baya bi uğraştım önce, yapışık ikiz gibi gezdik. Sonra açıldı korkmamaya başladı. Hepsine teker teker hatırlarını sorduk. Bebekleri varmı yokmu, bi ihtiyaçları varmı öğrendik. Bidaki geldiğimizde temiz çamaşır sigara flan getirecez. Bebeği olan “Triceratops” u daha bi bağrımıza bastık. Dertleştik flan. Trex in kendisini sevdik ama dişlerini çok sevmedik. Müzenin en sonundaki hediyelik eşyacıdan dinazor çıkartmalarını alarak sergiden memnun bir şekilde çıktık.

Mira: anne ben dinacoylayı çok çevdiimm

Anne: Evimize götürelimmi canım ozaman

Mira: Yook götürmeyelim onlay bici yeer, kocaman bunlaayy

 

Natural History Museum ‘un internet sitesinde dinazorlarla ve birçok hayvanlarla  ilgili detaylı bilgi ve oyunlar bulabilirsiniz.

http://www.nhm.ac.uk/Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir