Ah Barselona yine gelecek ben…

Uzun zamandır hayal ettiğimiz barselonaya sonunda geldik. Uçak biletlerini shop & miles millerimizle taaa kaç ay öncesinden almıştım. Ama bu mil olayı pekte sanıldığı gibi veya söylendiği gibi bedavaya gelmiyor. Bilet vergileri neredeyse uçak bileti kadar var. Bide bebeğe bilet alamadığınız için havaalanında sorun çıkabiliyor. Neyse biz sağ salim sorunsuz bir şekilde Barselonamıza geldik. Sevinç nağraları atarak uçaktan indik. Kuzucukta sağolsun uçakta hiç problem çıkarmadı. Ascık uyudu ascık oynadı, 3.30 saat hemen geçiverdi.

Barselona havaalanına metro yok ama Aerobuslar çok sık ve çok rahat bir şekilde 10-15 dkda merkeze getiriyor. 5 Euro gibi bir fiyatı var.Ana meydandan metroyla yolunuza devam edebiiyorsunuz. Bizde netekim plajlara yakın bölgede olan otelimize gitmek için ordan metro yaptık. Bebişkoya dışarıdan pek bişey yediremediğim için mutfaklı bi apart tutmuştuk. En azından arada çorba yaparım yer diye. Otelimiz barselonetta bölgesinde Residencia Campus del Mar, çok lüks değil ama çok rahat, temiz,sessiz ve bebekle kalmak için çok ideal bir otel. Plajlara çok yakın. Ayrıca otelden yürüyerek barselonayı gezmeniz mümkün.

Biraz Barselonadan bahsedeyim. Avrupa da bir çok şehri gördükten sonra gerçekten şehirler aynılaşmaya başlıyor. Aslında Barselonayıda görmeden önce de böyle bir endişem vardı. Gotik yapılar görmekten, korkutucu kiliseler gezmekten sıkılmıştık . Ama katalanlar şehire bambaşka bir hava katmış, bir tarz yaratmışlar. Tabi Gaudinin etkisi çok büyük. Hatta birçoğu Barselonaya Gaudi şehri diyor. Resmen hayal gibi bir şehir, tam bir açık hava müzesi. Tarihi binaların yanında biranda tuhaf geometrik yapılar veya heykeller görüyosunuz. Picasso, Miro, Dali ve Gaudi gibi sıradışı sanatçıların yıllarca burada yaşamış olmalarıda şehri sıradışı yapan en büyük etkenlerden biri heralde.

Tam bir Katalan kenti olan Barselona, tarihsel süreçteki Madrid rekabetinin ve karşı duruşun başkenti. Katalanlar kendilerini İspanyollar’dan farklı görüyorlar. Bu nedenle Katalan kültürünü koruma çabaları özellikle Franko diktatörlüğünün yıkılması ile iyice hız kazanmış. Şehrin mevcut gelişiminin İspanya’nın geri kalanını geride bırakması bir tesadüf değil.  Sporda, sanatta, mimaride ve daha bir çok alanda öncü kentlerden biri. Bu arada Barselonada katalanca konuşulur, ispanyolcadan biraz farklı bir dil. Katalanlar İspanyollara kastilyan diyor. Ayrıca insanlar aynı bizim gibi, tam bir Akdeniz insanı sıcaklığı var. En çok ilgimizi çeken aşırı bir köpek yoğunluğu var. Herkesin elinde köpek, en az iki üç köpek besliyorlar. Böyle olunca tabi sokaklar biraz çiş kokabiliyor. Gerçi bizim kuzu için süper oldu, birçok köpeği sevdik, peşinde koştuk.

Barselona bebekle gidilebilecek şehirlerin başında gelir heralde. Hiç bir Avrupa ülkesinde bu kadar çocuk parkı görmemiştim. Hatta hiç görmemiştimde diyebilirim. Adım başı çocuk parkı. Bebişkonuzu çok rahat salabilirsiniz. Tabi hergördüğünde park isteyen bebişkonuz varsa bu avantaj dezavantaja dönüşebiliyor bi müddet sonra parkları göstermeden kaçmaya flan başlıyosunuz.

Barselona kentsel anlamda çok düzenli ve planlı bir şehir. İnsanına gerçekten değer veriyor. Bütün şehri bisikletle, patenle veya kaykayla  gezebilirsiniz. Bisiklet yolları var. Bizde bir gün kiralayıp baya bir gezdik. Plajlardan veya merkezden 2 saatliği 6 Euroya bir kimlik vererek çok kolay kiralayabiliyorsunuz. Ayrıca küçük sayılabilecek bir kent, yürüyerekte bir çok yere gidebilirsiniz. Kaldığımız yer Barseloneta plajların bulunduğu alan. Tam bir sahil mahallesi, etrafta balık restorantları, eğlence mekanları çok canlı ve rahat bir yerdi. Barseloneta çok öncelerden Barselonanın varoşları arasında yer alıyormuş ama 1992 olimpiyatları için baya bir ıslah etmişler. Şuan çok şirin bir yer. Dar sokakları, apartmanları ve rengareng çamaşır asılmış balkonlarıyla bize çok samimi geldi.

Gezmek için en güzel ay Mayıs ve Eylül olduğu söyleniyor. Biz mayıs ta gittik hava harikaydı. Deniz biraz soğuktu ama denize bile girdik. Hazirandan itibaren hava çok sıcak oluyor. Aynı Antalya gibi.

Ayrıca Barcelonada yiyecek çok şey bulabilirsiniz. Genelde zeytinyağlılar ve deniz ürünleri var. Mutfakları bize çok yakın. En çok “Paella” ve “Tapas” restorantları göreceksiniz. Paella bol safranlı pilav üzeri tavuk veya deniz ürünü. Öğle vakitlerinde yemenizi öneririm biraz ağır bir yemek çünkü. Tapas larsa atıştırmalık meze türü yiyecekler. Çok güzel patatesli tapaslar var. Özellikle spanish omlet “tortilla” süper.

Barselona ile ilgili detaylı bilgiye annebabageziyor dan ulaşabilirsiniz. Artık tüm gezi yazılarımı detaylı olarak buraya yazıyorum.

6 gece kaldık ama yinede yetmedi. Mutlaka yine geleceğim Barselona hemde busefer İspanyolca öğrenerek.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir