Çocuklar için çizim projeleri-3

IMG_0072

Çizim projeleri diye adlandırdım ben bunu ama acaba sanat projeleri mi deseydim? Neyse siz anladınız onu:)) Bu arada bu yaptığımız çalışmaları internette birçok yerde görebilirsiniz. Tek bir kaynak kullanmadığım için ve birçok sitede aynı çalışmalar olduğu için herseferinde kaynak göstermiyorum. Ama genellikle Artful Parent sitesini çok beğenerek takip ediyorum, tavsiye ederim. Kaldığımız yerden devam edelim:

Kömür kalem fotokopi: Kömür daha öncedende dediğim gibi çocukların rahatça kullanabilecekleri bir mazeme. Bu çalışmada beyaz A3 kağıt üzerine çocuk elini koyar,  elini kaldırmadan kömür kalemle elinin etrafını boyar, boyadıktan sonra yine elini kaldırmadan diğer eliyle boyadığı yerleri dağıtır, böylece elinin altı boş kalacaktır. Bu işlemi kağıdın boş kalan yerlerine birkaç kez tekrar edebilir.

IMG_8816

IMG_8818,

Peçete boyama: Aslında bir okadar saçma ama bir okadar da eğlenceli bir çalışma bence. Saçma diyorum çünkü peçete boyama nekadar mantıklı gelebilir:) Bu çalışma için sulu boyaya, peçeteye ve şırıngaya ihtiyacınız olacak. Şırınga yerine pipet gibi damla bırakabileceğimiz herhangi birşey kullabilirsiniz. Ortaya çok güzel renkler çıkıyor.

IMG_8880

IMG_8885

Boş çerçeveler: Boş bir kağıda istediğiniz gibi boş çerçeveler çiziyorsunuz. İçini doldurmakta çocuğunuza kalıyor. Aslında bir nevi çerçevelerde kimin resimleri var oyunu gibi… Biz bunu yine dışarıda bekleme zamanlarında veya yolculuklarda oyun olarak oynuyoruz.

IMG_7928

23

24

Karalama neye benziyor: Bebişkonuz için rastgele bir şekil çiziyorsunuz, o da o şekli bir resime dönüştürüyor. Yine dışarıda çok oynadığmız oyunlardan biri. Bu oyunu karşılıklı oynamanızı tavsiye ederim çok eğlenceli. Biz kahve falı kültüründen gelen bir toplum olarak şekillleri anlamlı birşeylere dönüştürmekte hiç zorlanmayız:))

IMG_8677 IMG_8679

Yaprak ve çiçek baskısı: Bahar geldi mis gibi, doğada birsürü malzeme var çeşit çeşit yapraklar ve çiçekler bulabilirsiniz. Suluboya ile yaprakları boyayıp boş sayfaya baskı yapıyorsunuz okadar.

IMG_8998

IMG_0063

IMG_0068
IMG_0074

IMG_0086

IMG_8999Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir