çuku çuku kuru incir topları

 

Bu sefer geçen hafta sonu denediğim bebişlerin ağzına layık şekerleme tarifi vereceğim. Aslında yazının isminde geçen çuku çuku ile hiç bir alakası yoktur. Ben rengi koyu diye Miraya çuku çuku toplar dedim. Tabi böyle diyince daha bi afiyetli geldi kuzuya.

Malzemeler

20 adt Kuru incir

1 bardak süt

evde nevarsa artık ceviz fındık antep fıstığı gibi güzide çerezler

yulaf ezmesi yoksa yulaflı piskevit

 

Sütle incirleri incirler yumuşayana kadar haşlıyosunuz. Soğuduktan sonra blendırdan geçirip içine arzunuza göre yulaf ezmesi  veya yulaflı piskevit eziyosunuz. Ben cevizde ekledim. Sonra ufak toplar yapıp süslemek amaçlı hindistan cevizine veya renkli adını bilmediğim şekerlere batırabilirsiniz. Hatta şikolataya batırıp gerçekten çuku çukulu yapabilirsiniz. Çok esnek bir tarif zaten kendinizde farklı kuru meyveden bebişin sevdiğine göre bir çok çeşit yapabilirsiniz. Çok sağlıklı, enerji verici ve lezzetli bişi oldu. Evde kapış kapış gitti valla.

 

Ya bu arada ciddi ciddi pasta börek tarifide veriyomya çok duygulanıyorum gerçekten. Valla annem bile şaşırıyo bana. Ee bizde anne olduk yanii birazcık. Aşağıdaki vidyodaki anneye 10 basarım, bende nee mimikler var. Herkese musmutluu bayramlar.

 

 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

One thought on “çuku çuku kuru incir topları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir