Ev yapımı oyuncaklar- fimo hamuru

 

Artık kuzuya montesori oyuncaklarından başka bir oyuncak almamaya karar verdim. Artık oyuncakları kendim yapıcam.Tabi bunda Anne-Çocuk Ev Okulu Kitabını  almamında bi etkisi vardır yada bu kararı verdiğim için de bu kitabı almış olabilirim neyse işte. Am bundan sonra sık sık ev yapımı oyuncaklar paylaşıcam burda.
Çok öncelerden beri şu fimo hamurunu bi türlü mıncıklayamamıştım. Halbuki tüm çocukluğum ve gençliğimde diyebiliriz oyun hamuruyla bişeyler yaparak geçmiştir. Ama kısmet düneymiş. (düneymiş nedemek yaa).

Biraz ne olduğundan bahsedeyim. Fimo (polimer kildir kendüsü) oldukça yumuşak, ev fırınında sertleşen kolaylıkla şekillendirilebilen oyun hamuruna benzeyen bir modelleme malzemesidir. Kullanım alanlarının sınırsızlığı ve kullanım kolaylığı ile dikkat çeker. En Önemli özelliği, renklerinin birbirleriyle kolayca karışabilmesi, yeni renkler elde edilebilebilmesi, kalıp alma, yontma, oyma, boyama, parlatma ve baskı işlemlerinin yapılabilmesi ve zımparalanabilmesidir. İçeriğinde; Polyvinly Chloride (PVC), renk pigmentleri ve plastik maddeler bulundurur. Su içermediğinden kuruma, çatlama gibi sorunlar olmaz. Ev fırınında 130 derecede 30 Dk. pişirildiğinde sertleşmeye başlar. Metal, ahşap, cam, taş ve ısıya dayanıklı plastik yüzeyler kaplanabilir. Seramik gibi şekillendirilebildiği için takı ve biblo yapımında da rahatlıkla kullanılabilir. Bir fimo paketi 56 gr. ağırlığında ve 55 x 55 x 15 mm ebadındadır. 4 dosya kağıdı kadar yüzey rahatlıkla kaplanabilir. Fimo Soft ve Classic olmak üzere iki çeşittir. Opak, transparan, florasan, simli, metalik, mermer efektli olmak üzere 48 renkten oluşmaktadır.Kendilerini kırtasiyelerden bulabilirsiniz ben şahsen Realdeki Office1superstore dan aldım. Fiyatı 3.5 tu galiba. Kırmız, mor ve sarı aldım deneme amaçlı.

Valla oynaması çok zevkli yaratıcılıkta sınır yok, her şey yapabilirsiniz. Kolye uçları,küpeler,süsler vs vs …Saymakla bitmez, deli bişey yani. Ben dün Kuzu için “İpten Geçirmece” oyuncağı yaptım. (çok saçma bi isim demi, böle bişi piyasaya sürsen hiç tutmaz, zaten şimdi uydurdumJ)

İpten Geçirmece Oyuncağı Tarif:
3 adet fimo hamırı (fimo markası aslında, fırında pişen polimer kil hamırda diyebilirik)
– Kesici ve şekil verici bitakım alet edevat, bide ortasını delmek için büyük çivi
– ip
– Gecenin 11 de nekadar yaratıcı zeka olursa artık o.
– E tabi bide pişirmek içün fırın
Hamırımısla mıncık mıncık oynayıp ecüş bücüş sevdiğimis beğendiğimis şekilleri yapıyor ve 130 C de 30 dk pişiriyoruz. Sora afiyetlen oynuyoruz.

Bebişko şekilleri ipten geçiriyo böylece yön duygusu ve ufak motor gelişimi sağlanıyoo. Aynı zamanda şekiller renkler, boyutlar, ifadeler oyunlarıda oynanabilir.

Uyarı:Yalnız burda uyarmak istiyorum fimo hamuru kimyasal bir malzeme olduğu için (PVC bazlı demiştik) pişme esnasında bazı zaralı olabilecek gazlar olabilir. O yüzden pişme esnasında yabalkonda flan pişirmek yada çok iyi havalandırmayla çok solumamak gerekir. Hatta bebiş evde yokken yada ortalıkta dolaşmıyoken yapılmasını tavsiye ederim. Bende şöle yaptım hamırlara yapışmayacak şekilde ve hava kaçırmayacak şekilde alüminyum folyoyla bir paket yapıp, piştikten sonra hemen balkona götürüp orada açtım.

Kuzucukta sabah gördü, sabah mahmurluğunda bile bayıldı, hepsini teker teker inceledi, ipten geçirmeye çalıştı.

Tabi kendimede küpe yapmayı ihmal etmedim:Dediğim gibi bu fimo hamırından yapılacaklar saymakla bitmes, bakalım daha neler yapıcam. Size fimo kitabı linki veriyorum, çok güzel biblolar hediyelikler yapabilirsiniz, aşağıdaki resme tıklayarak indirebilirsiniz:


Bide bebişlere yapılacak bikaç fikir daha:

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir