Evde oynayabileceğiniz bir kaç drama oyunu…

99 yılından beri tiyatroyla uğraşırım,  temel tiyatro çalışmalarını kuzumla bir oyun haline getireceğimiz kırk yıl düşünsem hiç aklıma gelmezdi. Evde uygun bir müzik açarak stress atmaya birebir oyunlar bunlar mutlaka sizde deneyin, hem size de tam bir akşam sporu olucak:) Buradaki tek kıstas çocuğunuz ve sizin olduğunuz şeyi hissetmeniz, lütfen çocuğunuzu da bu konuda motive edin. Eğer bir kelebek oyunu oynuyorsanız onu bir kelebek olduğuna inandırın ve sizde buna inanın. Birde biz bu oyunlarda mutlaka müzik açıyoruz müziğin ritmine göre hızlanıp yavaşlıyoruz, müzikle koordineli bir şekilde hikayeyi geliştiriyoruz.

1- Bizim en çok yaptığımız ormanda gezinti. Evde minderlerden sandalyelerden kendinize bir parkur belirleyin. Biraz gerilimli bir müzik açın, sırt çantanızı takın. Başlayın ormanda gezintiye. . Sarmaşıkların arasından geçin, ipli köprüden karşıdan karşıya yürüyün, ormandaki meyvelerden yiyin, mis gibi çiçekleri koklayın, orada bir yılanmı var ne..Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış, hem çok eğlenecek hemde çok yorulacaksınız.

2. Minik kelebek.:Biz bunda aç tırtılın hikayesini oynuyoruz. Aç tırtılın karnı çok aç yemek arar( evde tırtıl şeklinde dolaşmaya başlıyorsunuz) Her gördüğü şeyleri yer (artık etrafta ne varsa hayal gücünüze kalmış). Çok yer iyice şişmanlar (zor hareket eder). Sonra bir yerde uyur. Kalkınca koza örmeye başlar. Kozasını örer ve kelebek olmayı bekler. Kelebek yavaş yavaş kozadan çıkmaya başlar. Yavaş yavaş uçmayı öğrenir. Uçtukça çok mutlu olur yeni yerler görür. Gördüğü yerleri geliştirebilirsiniz.

3.Ayna: Çocuğunuz ayna olur, karşınıza geçer. Sizin yaptığınız hareketleri taklit eder.

4. Sesli ayna: Çocuğunuz ayna olur karşınıza geçer, bu sefer sesle çıkardığınız sesleri ritimleri, sözcükleri taklit eder.

5. Dünyanın en çirkini yarışması, en mutlusu, en huysuzu… yarışmaları.

6. Uzaylı dansı: Farkı bir müzik açılır, bir uzaylı nasıl danseder onun gibi dans edilir.

7.Yaprak: Ağaçta duran bir yaprak rüzgarda dalından kopar. Savrula savrula gezintiye çıkar. Yere düşer tekrar havalanır. Bu sırada mevsimler değişir. Kar yağar üşür, yağmur yağar ıslanır. Güneşte kurumaya başlar.

Bunlardan çok fazla geliştirebilirsiniz. Yukarıda yazdıklarım kuzunun en sevdiklerinden. Bunlar bedensel koordinasyonu geliştirebilme, taklit ve rol oynama becerisini güçlendirme, büyük-küçük kas gelişimini, dikkati ve konsantrasyonu sağlama, müzik kulağını geliştirme  gibi birçok etkisi var.   Aynı zamanda Mimesis’te “Çocuk Oyunları Derlemesi/Drama İçin 27 Pratik Oyun” bulabilirsiniz. Haydi iyi oyunlar.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir