Kelebekler özgürdür

1

En son yazdığımız üstünde bir yaz geçmiş, ülkeler değişmiş, mevsimler değişmiş, evimiz değişmiş, evimize bir pisi eklenmiş, Mira 7 olmuş,  ülke dediğimiz yer değişmiş, bir tek dostluklar ve samimi sevgiler aynı kalmış… ,

İçimizin donduğu bu günlerde yazdan kalma bir paylaşım yapayım içimiz ısınsın.

Miroş’un çok istemesi üzerine Amazon’dan şöyle aşağıda remi olan bir set aldık. Nedir bu set biraz daha açayım. Bu bir kelebek kutusu. Bu kutuda bir adet resimde görülen file kutu, kullanım klavuzu ve bir şifre geliyor. Bu şifreyi yolladığınızda kapınıza yaklaşık 1 cm bile olmayan 5 adet minnoş tırtıl geliyor. Bu tırtıllar hava alan plastik minik kutu içerisinde koza olana kadar yicecekleriyle beraber geliyorlar. 2 haftalık süreçte siz onların nasıl semirip tombik olduklarını ve sonra kozaya girdiklerini an ve an izliyorsunuz. Koza olduktan sonra kozaları bu file kutu içine alıp kelebek olmalarını bekliyorsunuz. Nezaman çıkıcaklar diye sabırsızlanıyorsunuz. Kutu için çok detaylı anlatımlar var. Tırtıllar yiyecekleriyle geliyor. Ama kelebekler için meyve dilimleri veya şekerli su karışımı hazırlıyorsunuz.

Mira için ve bizim için de çok çok güzel bir deneyimdi gerçekten. Nur topu gibi 5 tane kelebüşümüz oldu, kelebüşlerimiz çıktıktan ve birkaç gün güçlendikten sonra onları lavanta tarlasına bıraktık.

Insect Lore Butterfly Garden ile ilgili görsel sonucu

Mira bu tırtıldan kelebek olma sürecini anlatan detaylı bir günlük tuttu. Günlük tutma sabrını gösterdi, daha sonra okulunda bütün arkadaşlarına bu süreci anlatan sunumlar yaptı. Her açıdan çok faydalı oldu onun için.

kelebek

kelebek1

kelebek2

kelebek3

Daha detaylı fotolar için:

img_9126

untitled-1

3

4

5

6

 

 

 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir