Miranın Kitaplığından- Dodo nun Komik Karışımları, Sakar Cadı Vini, Kızıl Ağaç,

Dodo nun Komik Karışımları( Eva Montanari)

Bir apartmanda yaşayan hayvanlar televizyon izlemekten çok hoşlanmaktadır. Fakat Dodo adlı fil, televizyonun iyi bir arkadaş olduğu görüşünde değildir. Küçük fil, televizyonla sohbet edememektedir; televizyon iyi bir oyun arkadaşı değildir. Bir gün Dodo hoş bir süprizle karşılaşır. Küçük fil, televizyon ekranındaki karakterleri hortumuyla içene çekebildiğini ve karıştırıp komik yaratıklara dönüştürebildiğini fark eder. Dodo ve aynı apartmanda oturan arkadaşları bu birbirine karışmış komik karakterlere bakarak yeni oyunlar ve öyküler yaratmaya başlarlar. Televizyonsuz yaşamın çok eğlenceli olabileceğini keşfederler.

 

Ben bu kitabı aslında kendim için aldım. Eva Montanari hastasıyım çünkü. Çizimleri, bakış açısı bence çok başarılı. Kısa zamanda hastası olduk.

 

Eva Montanari nin resmi sitesi: http://www.evamontanari.com/ Tek tek çizimlerini incelemenizi tavsiye ederim.

 

Bazı resimleri:

 

 

Sakar Cadı Vini nin Dinazoru: (Valerie Thomas, Korky Paul- İş bankası Yayınları)

Mira nın her döneminde kendine ait bir espri anlayışı oluyor. Bu sıralarda “çiş, kaka ve pırt” esprileri acayip revaşta.   Artık o kadar fazla üzerine geyik yapıyor ki çevremizdekiler de baştan “aa kötü şeyler bunlar” flan desede bi yerden sonra onlarda dayanamıyolar. 30 yaşında adamlar hep beraber kaka çiş esprileri yapıp pırt lara güler olduk:)) Böcek yemekleri, yılan çorbaları, pis çocuk haylazlıkları da kuzunun sevdiği oyunlar arasında. Öyle kibar bir kız çocuğu değil anlayacağınız.

 

İşte tam bu noktada Sakar Cadı Vini yle tanıştık ve bayıldık. Tuhaf, sakar, savsak, dağınık ama bir o kadar da eğlenceli bir anti kahraman Vini. Bide kedisi var Vilbur süper bir takım onlar. Sakar  Cadı Vini nin çok fazla serüveni var. Hepside durum komedisi hikayeler, tam çocukların güleceği türden. . Çizimleri de harika, ıncık cıncık bir sürü detay mevcut. Kuzu dinazoru görünce bu kitabı seçti öncelikle.

(Acaba kuzu annesine mi benzetti bu Vininin huylarını ondan mı bu kadar sevdi?)

 

 

Vini ile Vilbur müzeye gitmeyi çok seviyorlardı. Sık sık müzeyi gezip tarihi eserleri ve dinozor fosillerini inceliyorlardı. “Keşke günün birinde gerçek bir dinozor görebilsem ” derdi Vini hep. Vilbur ise her zaman “Gerçek bir dinozor görmediğime çok memnunum ” diye düşünürdü. Günlerden bir gün müzede bir dinozor yarışmasının yapılacağı açıklandı. Vini ile Vilburun dinozorların dünyasına gitme zamanı gelmişti.

Vini nin resmi sitesi:http://www.winnie-the-witch.com/flash.php

 

Kızıl Ağaç: Shaun Tan

 

Kızıl Ağaç

 

Shaun Tan 1974 doğumlu Avustralyalı yazar ve çizer. 2011 yılında İsveçin ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren anısına her yıl verilen ve çocuk edebiyatı alanında en büyük ödül olarak kabul edilen “Alma-priset”ı kazanmış. Kitabı aldığınızda bu bence psikopat derecesinde iyi kitaplara sahip adamın neden ödüller hakettiğini anlayacaksınız.

 

Kızılağaç cümlelerin değil resimlerin ön planda olduğu bir kitap. Yani resimler zaten hikayeyi çok güzel tanımlıyor, cümleler resimlere araç sadece, gereğinden fazla cümle yok kitapta.  Bildiğimiz klasik çocuk kitapları algısının dışında soyut ifadeleri yani duyguları gerçek üstü resimlerle tarifliyor, ve bence gerçekten resimler herşeyi çok güzel anlatıyor. Ve en güzeli umut aşılıyor. Aslında tüm yaşlara göre bir kitap Kızıl Ağaç. Herkes kendi için bir çok şey bulabilir.

 

Bazen gün doğar ve hiç umut getirmez beraberinde. Ve gitgide kötüleşir her şey. Bir kasvet çöker üstüne. Kimse anlamaz halinden. Dünya sağır bir makinedir artık, ne his vardır içinde ne de mantık,” diye başlayan; “Bazen beklersin, bekler- sin, beklersin, beklersin, beklersin, beklersin de, hiçbir şey olmaz yine de. O zaman tüm dertlerin çullanır üstüne, geçip gider yanından tüm güzellikler, kaçınılmaz gibi görünür korkunç akıbetler. Bazen bilemezsin, ne yapman gerektiğini, aslında kim olduğunu veya nerede bulunduğunu ve gün başladığı gibi bitecektir sanki. Ama işte! Birdenbire karşına çıkıverir, canlı ve parlak, sessizce beklemektedir seni tam da hayal ettiğin gibi”

 

 

Kendi çizim ve yazılarından oluşan yaklaşık 20 çocuk kitabı bulunan Shaun Tanın kendi animasyon kitabından “The Lost Thing” adıyla sinemaya uyarlanan filmi, 2011 yılında en iyi kısa animasyon Oscarı kazanmış. Bu animasyonun “Kayıp Şey” adlı kitabınıda bir çok kitap evinde bulabilirsiniz.

 

Shaun Tan ın sitesi: http://www.shauntan.net

Lost Thing in sitesi: http://www.thelostthing.com/

lost thing:Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir