sonunda…

Evet uzun zamandır yazamamamı bugün kastırıp ne pahasına olsun yazarak kıracam. Yazacam yaa vaktim olmasada yazacam. Geçen ayımızı üzgün geçirsekte devam ediyoruz yolumuza, geçirdiğimiz güzel karadeniz turumuzu hatırlıyoruz ve huzur buluyoruz efenim. Bu yazımda karadenizden başlayarak hem sizin hemde kendi içimi açayım.

gezdiğimiz yaylalar

Öncelikle güzide karadenizimizden ve yaylalarımızdan özür dileyerek başlıyorum. Çünkü bu tura giderken pek istemeyerek gittim. Ayrıca dedimki ” ya yayla bizdede var bende Uludağlıyım, ne olabilirkii yaneee, sıkılırım ben, doğada biyere kaddar hayret bişi” cümlesini kullandım evet. Sonra sürekli yürüyüşler yapıcaktık, otellerde flan kalmıcaktık, Mira için korktum galiba. Ama oraya gidince sölediklerimin hepsini yaladım bide üstüne hiç dönmek istemedim. Hala KARMATE dinliyorum o derece etkisinde kaldım.

 

fırtına

elevit yaylası

Öncelikle kafile olarak Ankara -Trabzon uçağına bindik. Orada kendimize bir minibüs ayarlamıştık. Kendisi dağcı olan arkadaşımız ve rehberimiz Burakta bize Trabzonda katıldı. Trabzondan Rizeye ordan Fırtına Çamlıhemşine, Pokut, Yukarı kavrun, Zilkale, Elevit, Çat, Ayder yaylarını 4 gün gezdik. Fırtına, Pokut,  Kavrun ve Ayderde konakladık. Bu dediğim yerlere normal araçlar çıkamaz, eşek bile zor çıkar maşala ford transit ve şöförümüz Kadir canavar gibi tırmandı. Tabi bu yollara alışık olmadığınız için biraz içiniz dışınıza çıkıyor. Sürekli yoldaydık, yürüdük, ufak tırmanışlar yaptık,araçla ordan oraya gittik. Tamamen doğayla iç içe, kalabalık insanlardan kurtulup  ineklerle beraber, kendimizi dinleye dinleye tatil yaptık. Doğasını, bitki örtüsünü manzarasını anlatacak kelime bulamıyorum. Pokut dünyada gördüğüm en güzel yer herhalde, bulutların üstündesiniz ve gece ateş böcekleri çıkıyo desem anlarsınız herhalde. Kavrunda çok sağlam bir tırmanış yaptık. Yayla 2150 m deydi 4 saat yürüyerek 2850 m ye çıktık. Dönüşümüz 2 saat sürdü. Kuzucukta bu süre içinde hep sırtımızdaydı. Çok mutluydu, bizimle beraber şarkılar söylüyo dağ çilekleri yiyodu, şivesi bile değişti.

 

pokut yaylası

kavrun yaylası

 

Yayla gezimizi bitirdikten sonra Artvin Arhavi tarafına geçtik. Arhavide mükemmel bir yermiş, ufak bir sahil kasabası. 1 gün Arhaviden Batuma geçtik. Batuma 1 tl ye nüfus cüzdanınızla geçebiliyorsunuz.1 tam gün Batumu gez gez canımız çıktı. Batumu çok turistik ve çok güzel bir yer. Pahalı olduğu için Batumda kalmadık. Arhaviye geri döndük. Ertesi günde Mençuna şelalesi ve Emrelerin Arhavide deniz kıyısındaki evi çok güzeldi.

batum

 

Karadeniz deyince tabi HES lerden bahsetmemek olmaz, o güzelim doğaya kıymaya vicdanları nasıl elveriyo bilmem. Onu detaylı bir şekilde sonra anlatıcam.

Karadeniz yine gelecem valla…..Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir