Bebişlere tahinli kek tarifi

Aslında yemek yapabilen biriyimdir. fena olmadığımı söylerler, poğaça börek gibi şeylerde yaparım. Göz kararı ölçüm yoktur ama tarife göre yaparım, becerebilirim yani. Beceriksiz değilimdir, valla. Hamarat bir anne değilim ama orta karar bir becerikliliğim vardır. Ama şu keklerle bir türlü elentriğim tutmadı. Her türlü tarifi uyguladım, okadar çırptım, ölçüye göre yaptım, geçtim karşısına ikna etmeye çalıştım, gaza getirdim yine olmadı. Hayır kardeşim kafasına göre uyduruk kek yapar çırpmaz bile kabarmaktan çatlar.

Çabuk keklenebilen biri olduğum için olabilir veya kızdığım kişilere ” keko” veya “lan dopkek” dediğim için kek camiası bana kıl olabilir. Kendi aralarında hiç bir şekilde kabarmayacaz diye and içmiiş olabilirler diye düşünüodum. galiba birazda sabırsızım abi 15 dk mikser başında kekmi çırpılırya. yokmu başka işim gücüm. İşin kötüsü kociş keki çok sever. Bütün kek girişimlerim onun için oldu. Evlenmeden önce pek bir kek girişimim ve deneyimim yoktu zaten. Bu kek konusunda ümitsizliğe kapılmışken birde kek kalıbı değiştirmeye karar verdim. Bi tane silikon kek kalıbı aldım. Meğerse benim olayım kalıptaymış. kalıp yüznden olmuyomuş keklerim. Kek camiasını kırdıysam burdan özür dilerim.

 

Bak ne yazacaktım nerden başladım. Aslında benim bu yazımın amacı kuzucuğuma ne yediricem ne yedirmeyecem diye düşünmekten kafayı yeme noktasına gelmem. Şimdiye kadar hep evden yapım ürünlerle, mevsimine uygun meyve sebzeyle beslemeye çalıştım bazen yatmadan önce mama verdim evet ama hiç bebe bisküvisi, şekerleme flan yedirmedim. Organik ürün olayına hiç girmiyorum, birilerinin bunlar organik dediği ürünlerin organikliği tamamen tartışma konusu. Zaten Ankara da bulmakta ayrı bir mesele. Bende en azından kendimce bir düzen tutturdum. Şeker yerine pekmez, bal, kuru meyvelerle tatlandırdım. Evde bisküvimi kendim yaptım flan yoğurdu kendim hergün mayaladım.

 

Geçenlerde kuzuya tarif araştırırken internetten “Beyaz unsuz şekersiz hamur işleri” kitabını aldım. Tam benlikmiş. Alıştığımız tatları rafine beyaz un, rafine beyaz şeker ve rafine tuzu kullanmadan aynı lezzetle yapabileceğimizi tarif eden bir kitap. Ekmek, ev mayası, börek, kiş, kek, poğaça, simit, kurabiye gibi hamur işlerinin tümü, tam buğday unu, pekmez, bal, deniz tuzu, karbonat, vanilya tozu gibi çok daha şifalı malzemelerle hazırlanıyor.İçerisinde 100 tane hamur işi tarifi var.

 

Benim vereceğim tarifte bu kitapta Sevim teyzenin tahinli keki diye geçiyor. Çok lezzetli oldu kuzucumda “gek gek” diye şapı şupur yedi. Çok beğenerek yedik. Valla bir gün bende yemek tarifi vereceğim aklıma gelmesdi ay sevindirik oldum yaa. İlerde bi kadın programı bile yaparım belki.

 

Malzeme (8-10 kişilik)

3 yumurta

1 subardağı pekmez

5 yemek kaşığı tereyağ (oda sıcaklığında)

1 su bardağı tahin

1 su bardağı süt

3 avuç iri dövülmüş ceviz

2 su bardağı tam buğday unu

1 çay kaşığı karbonat

yarım çay kaşığı vanilya tozu

bir tutam doğal kaya tuzu

 

Fırını (170 C de) önceden ısıtın. yumurtalarla pekmezi 10 dk çırpın. Sonra tereyağı ilave edip eriyene kadar 5 dk çırpın. sonra tahini bardakta 2 parmak kalana kadar ilave edin. sonra sütle 2 avuç cevizi ilave edin. tam buğday unu ve karbonatı ekleyin. İyice karıştırın en son vanilyayla tuz ekleyin. Kalıba dökün. Bardakta kalan tahini en üste gezdirin. Kaşıkla yaydırın. üstünede 1 avuç ceviz serpin.

 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 thoughts on “Bebişlere tahinli kek tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir