Yataktan düşen ayıcık, Uykusuz bir gece, kedi adası (Miranın kitaplığından-4)

Yataktan düşen ayıcık: Yine bi Julia Donaldson harikası. Biz ailecek bayılıyoruz bu teyzeye. Bu kitap değnek adamı flan solladı. Şuan kuzunun en favoori kitabı. Hangi kitabı okuyalım dediğimde ” aayıı duuu” diyo. “Duu” miranın düşme, vurma, canının acıdığın da verdiği efekt.  Kitap sayı sayma üzerine aslında ama çok fazla malzeme bulabiliyorsunuz, her sayfada tek cümle var ama sayfalar üzerinde uzun uzun konuşabilirsiniz. Çizimler çok detaylı.  Minik bir kızla uyuyan ayının yataktan düşmesiyle başlayan maceralar, sonra tekrar kızın ayıyı yanına almasıyla bitiyor. Tabiki biz okurken burda uyuyan kız Mira (çünkü kuzucukta ayısıyla uyuyor). Kitapta özellikle farelerin çıkışını ve yuvalarına gidişini çok seviyoruz.

 


Uykusuz bir gece: Yazar ve çizer Jill Murphy. Yine çizimlerini ve öyküsünüde çok iyi bulduğum bir kitap. Ayı ailesi evlerinde gecelerini geçirirler. Hepsinin çok uykusu gelir ve hepsi yataklarına yatarlar. Ama baba ayıyı bir türlü uyku tutmaz. Önce anne ayının horuldamasından kaçar bebek ayının yerine yatar.Bebek ayı uyumamıştır oyun oynarken sesler çıkarır baba ayı bu seslerden rahatsız olur mutfağa gider. Orda musluk akıtır flan. Ordan oraya ordan oraya bütün gece uyuyamaz. Aynı benim gibi takıntılı bir insandır bay ayı. Kendimle özdeşleştirdiğim bir kitap oldu. Bende böle tekrar eden seslere çok takılırım.

 

 

 

 

Kedi adası: Yazar çizer Behiç Ak. Kuzucum kedilere bayılıyor. Ama ona şimdiye kadar hiç tamamen kedilerin konu olduğu bir kitap alamamıştım. Bunu üzerine kitapçıdaki en kedili kitap olarak Behiç Ak ın kitabını aldım. Behiç Ak ı herkes tanır heralde (mimar, karikatürist, çocuk kitapları yazarı, aynı zamanda tiyatro oyunlarıda yazıyor.) Her açıdan kendisini hayranlık duyduğum bir insan. Kedi adasıda çok şirin bir kitap. Yazlıkçılar adasında yaşayan kediler, kışın insanlar evlerine dönünce, aç kalırlar. Soğuktan tir tir titrerler. Bunun üzerine bir sirk kurarlar insanları kışında adaya çekmeye çalışırlar.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir