Bursa-1 cumalıkızık

 

 

Yetişemiyorum yok hiç bişeye yetişemiyorum yaa. Herşeye koşturacam derken kendimi kaybettim valla. Nelerle uğraştığımı bi yazsam yok artık abartmışsın dersiniz. Kuzuma vakit ayırıcam diye o uyuduktan sora helak oluyorum. Bu arada da gezmeyi ihmal etmiyoruz tabi. 1 haftalık bir bodrum yazlık kaçamağından sonra bide haftasonu Bursa süper geldi. Ailelerle tatil süper oluyo  kaç yıldan sonra ilk defa parmak ucumu oynatmadan yata yata tatil yaptım uzun süre yüzdüm. Bursada her zamanki gibi çabuk geçti. Minik kuzular Poyraz ve Mira artık tam akran oldular. Arada bi ufak tefek kazalar olsada çok iyi anlaşıyorlar. Bizi çok güldürüyorlar.

 

 

Geçen sefer Bursaya gittiğimde Bursada doğup büyümüş bozkırın göbeğene yerleşmiş bir Bursa fanatiği olarak Bursadan hiç bahsetmediğimi farkettim. Bu yazımda ilk bölüm olarak en güzel kahfaltı ve turistik mekanlardan Cumalıkızık tan başlamaya karar verdim.

 

Evet efenim Cumalıkızıkımız Bursa’daki Uludağ’ın güney eteklerine kurulmuş 5 Kızık köyünden biridir. Kuruluşu yaklaşık 1300’lü yıllara denk gelmektedir. Bir vakıf köyü olarak kurulan köyde, tarihi doku çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık tarihsel filmlere mekan olmaktadır.

 

 

Uludağ etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalan köylere kızık adı verilmiştir. Diğer kızık köylerindeki köylülerin eskiden Cuma namazı için toplandığı yer olduğundan bu köyün Cumalıkızık adıyla anıldığı söylenir. Bir başka söylence de, Osman Bey’in köyün kurulduğu günün cuma günü olması sebebiyle bu köye “Cumalıkızık” adını vermiş olduğudur.

 

 

Köy meydanında köy geçmişine ait eşyaların sergilendiği bir de müze (Cumalıkızık Etnografya Müzesi) bulunur. Köyde, Haziran ayında “Ahududu Şenliği” yapılmaktadır. Ünlü “Cumalıkızık evleri” moloz taş, ağaç ve kerpiçten yapılır, genelde üç katlıdır. Üst katlardaki pencereler kafesli veya cumbalıdır. Ana giriş kapılarındaki kulplar ve tokmaklar dövme demirden yapılır. Evler sarı, beyaz, mavi, mor renklere boyalıdır. Evlerin arasında kaldırımsız, taş döşeli, çok dar sokaklar bulunur.

 

 

Köyün camisi, caminin yanındaki Zekiye Hatun Çeşmesi ve tek kubbeli hamamı Osmanlı devrinden kalmadır. Köyde, Bizans devrinden kalma bir kilise kalıntısı da bulunur. Köyde narenciye, ceviz, kestane yetişir.

 

 

Tarihi dokusu nedeniyle sık sık dizi ve film çekimlerine sahne olur. Örnek olarak Kurtuluş Savaşı’nı anlatan Kurtuluş dizisi, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu anlatan Kuruluş dizisi ve son olarak başrolünü Emrah İpek’in oynadığı Kınalı Kar dizisi burada çekilmiştir.

 

Ankaradan gelecekler için Bursanın girişinde Cumalıkızık tabelasını görecekler. Başka yerden gelecek olanlar Bursaya girdikten sonra Ankara yoluna girmeleri gerekiyor. Bizde geçen haftsonu kahvaltı için gittik. Köy kahvaltısı için bir sürü yer bulabilirsiniz. Biz Kınalı Kar ın çekildiği Bulanlar Restouranta gittik. Okadar kalabalık olmasına rağmen servis ve kahvaltı çok güzeldi.

 

 

kaynak wikipediaRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir