Çocuklarla sanat çalışmaları üzerine…

IMG_6886

Uzun zamandır Miroş’la yaptıklarımızı yazmıyorum buraya, artık üşeniyorum sanırım, yazmayı çok beceremediğimden kısa kısa özet geçiyorum. Çizmek daha keyif aldığım bi iş sanırım. Aslında önce bu yazıda biraz çocuklarla yaptıkları çalışmalar üzerinden nasıl konuşulması gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Çocuklarla ilgili kitapları kurcaladıkça gördüm ki onu çizdilerine ya da yaptıklarına “aferim çok güzel olmuş” demek ona kötülükmüş aslında. Ama refleks olarak ilk aklımıza gelen her zaman budur oysaki. Sonra yavaş yavaş bu refleksimizden kurtulmaya başladık.

Minnoşların yaptıkları resimlerle (ya da sanat çalışmaları diyelim) ilgili onlarla neler söylemeliyiz:

  • Onlara yaptıkları çalışmayı anlatması için sorular sormak
  • Kullandıkları teknik, çizgileri, renkleri ile ilgili yorumlar yapmak (msla burada kırmızı ile sarının karışımını çok sevdim, buraya birsürü mavi nokta eklemişsin vs..)
  • Onlara ne kadar dikkatlice, azimle uğraşarak ve uzun çalıştıklarını bildirmek

neler söylememeliyiz:

  • Bu nedir diye sormamak
  • Demin de dediğim gibi otomatik olarak güzel olmuş aferin dememek

Eski alışkanlıklardan kurtulmak biraz zor ama gerçekten yaptıkları iş üzerine konuşmayı seviyorlar, onları çok heveslendiriyor.

 

Son zamanlarda hoşumuza giden bir kaç aktivitemizi de iliştireyim buraya:

Boncuk eritme: Elinizdeki plastik bilezik boncuklarını kalıba güzelce diziyorsunuz. Kalınlığını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Sonra fırına verip oradan kaçıyorsunuz. Plastikler erirken çıkardığı buharı solumayın diye kaçıyorsunuz dedim. Çünkü baya kötü solunmaması gereken bir buhar yayıyor. Bol bol havalandırmak lazım. Tamamen eriyince fırından çıkarıp soğumaya bıraktık.(bizim yaptıklarımız için 200 derece ve yarım saat yetti.) Çıkan sonuca bayıldık, her tür süslemede kullanabilirsiniz. İnternette de baya güzel şeyler yapmışlar.

IMG_6912

FullSizeRender

Sonbahar güzellikleri: Bizim gibi sürekli keşif gezisinde börtü böcek biriktiriyorsanız malzemeleriniz boldur. Artık yaratıcılık size kalmış, biz değnek ve yaprak adamlar yapmaya çalıştık bu sefer.  Geçen sefer bunları yapmıştık.

IMG_6617

IMG_6451

IMG_6913

 

Baskı desen: Patates baskısını çok sık kullanıyoruz biz. Burada önce desen nedir onu anlamaya çalıştık. Sonra kuzu desenlerini yaptı.

IMG_6909

IMG_6907

Sıra geldi bana:) Miroş’un küçülen tşörtlerinden bi kedi bi fare tasarlamıştım onlarıda arşivlik burada saklayım.

IMG_6908

Bi de doğum günü için Miroş’a en sevdiğimiz tipitip Totoro pastası yapmaya çalışmıştım, o da burda biyerde dursun, (pasta süsleme işi baya zormuş:)

IMG_6498

 Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir