Kayıp Madalyanın Peşinde- 3. kitap

482398_10151571824502357_2048543218_n

 

“Kayıp Madalyanın Peşinde” geçen ay sevgili Elma Yayınevimizden çıktı. Holeeyy. Kitap 7+ yaş grupları için uygun. Kayıp Madalyanın Peşinde, okullarda seçmeli ders olarak yaygınlaşmaya başlayan oryantiring sporunu çocuklarla tanıştırmayı hedefleyen çok özel bir çalışma. Sayın Ferrin İlbay Yalnız yazdı bana da resimlemek kısmet oldu.

 

Nedir bu oryantiring. Bende bu kitabı resimlerken tanıştım oryantiringle.

“Her türlü arazi ve iklim şartlarında harita ve pusula yardımı ile bir noktadan başka bir noktaya ulaşabilmek için sporcunun fiziki gücünü, taktik ve tekniğini geliştiren, ani ve doğru karar verebilme yeteneğini olgunlaştıran, bireysel veya takım olarak genellikle ormanlık alanda yapılmakla birlikte park ve yeni başlayan sporcular için açık alan ve spor salonlarında yapılabilen bir doğa sporudur.Fiziksel ve zihinsel uyumun en güzel örneklerinden biri olan Oryantiring sadece fiziksel performansa dayalı bir koşu değil, beden ve zihnin uyumlu ve aynı anda çalışmasını gerektiren zevkli bir spor dalıdır. Oryantiring “7 den 70 e” renk seçimini yapabilen küçük çocuklardan, elindeki baston ile arazide dolaşabilen yaşlılara kadar her yaştan bay, bayan, genç, yaşlı, aile, birey, müsabık veya meraklı herkesin yapabileceği ender bir spor dalıdır. Aynı zamanda ucuz, çevreci, pahalı tesislere ihtiyaç duyulmayan, organizasyonu kolay bir spordur. Bu yönüyle büyük halk kitlelerine ulaşılabilmekte ve Uluslararası boyutu nedeniyle de birçok ülkenin kalabalık sporcu topluluklarını yarışma mahallerine kolayca çekebilmektedir.”

Zaten bu tanımı gördükten sonra ne kadar keyifli bir spor olduğu kolayca anlaşılabiliyor sanırım. Birazcık harita ve pusula bilgisi, doğa sevgisi ve bulmaca hastası olmanız yeterli. Daha detaylı bilgi almak isterseniz:

http://www.oryantiring.org/turkce/default.asp

http://oryantiring.org/public/file/Genel_Belgeler/Genel_Tanim_Oryantiring.pdf

 

Kitabımızın konusu ise şöyle:

 

“Ormanda kaybolup devin eline düştükten sonra zekâsı sayesinde devden kurtulmayı başaran Parmak Çocuk ormanda yolunu kaybetmeden yaşamayı nasıl öğrendi?

Bu sorunun yanıtını bulmak ve başka çocuklara da ormanda yollarını bulmayı öğretmek için kahramanımız Parmak Çocuk ile birlikte tamamlamamız gereken görevler var: Kötülükle beslenen böcek Ariel’in elinden Parkur Perisi’ni kurtarmak ve tılsımlı Altın Oryantiring Madalyası’na ulaşmak.

Gelin birlikte Parkur Perisi’ni kurtarıp hem madalyanın yerini hem de Parmak Çocuk’ un bizlerle paylaşmak istediği sırrını öğrenelim.

Siz de mi ormanda kaybolmaktan korkuyorsunuz? Merak etmeyin. Efsane Kitabı yol göstermek için yanımızda olacak.”

İnternette ve birçok kitapçıda bulabilirsiniz:)

http://www.elmayayinevi.com/kayip-madalyanin-pesinde-urun110.htmlRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir